در کشور ایران با مناطق اقلیمی متفاوت و شرایط مختلف آب و هوایی در فصول مختلف سال ، معماری سنتی ایران راه حلهای مناسبی جهت فراهم نمودن شرایط اسایش انسان ابداع و ارایه نموده.

این کتاب از اقای وحید قبادیان مشتمل بر سه بخش و چهارده فصل هست.

1.اقلیم و تقسیم بندی معماری اقلیمی ایران: توضیح عوامل اقلیمی(خورشید، باد ، آب ، زمین و ...) ، تقسیم بندی و منطقه بندی ایران از لحاظ اقلیم، در مورد هر منطقه خصوصیات اقلیمی .فرم بنا.ابنیه مسکونی و نوع مصالح مورد بحث قرار گرفته.

2.شهر،اقلیم،ساختمان: سازمان فضای شهری و پیشینه ی تاریخی انواع ساختمان ها مثل تجاری مذهبی آموزشی و خدماتی عنوان شده و تمهیدات اقلیمی هر یک ذکر گردیده.             

3.ضمایم: شامل جداول و آمارها.

دوستان ، من این کتاب رو مطالعه کردم. بسیار جذاب و گیراست. چرا که انواع بناهای سنتی و اصیل ایرانی رو معرفی میکنه و شما متحیر از کارها و تمهیداتی میشید که معماران سنتی ایران انجام دادن برای تامین آسایش انسان. میتونید توجه به اقلیم و فرهنگ خاص هر یک از مناطق ایران رو تو این شاهکارها ببینید.

ویژگی جالب این کتاب اینه که میتونید بعد خوندن هر فصل و آشنا شدن با نوعی بنا ، اطلاعاتتون رو راجع به اون بنای خاص –ازمنابع دیگه- کاملتر کنید و سفری داشته باشید به شهر های ایران و چیزایی رو که خوندید از نزدیک ببنید و لذت ببرید. ...نمیدونید چه لذتی داره وقتی عکسای یه بنا رو دیدید و راجع بهش تو کتابا خوندید، برید اونو لمس کنید و تو فضای معماریش قرار بگیرید! اونجاس که زبان معماری شکوفا میشه و باهاتون صحبت میکنه.

متاسفانه بناهای امروز کشور ما به هیچ وجه توجهی به اقلیم نمیکنن و سعی دارن شرایط آسایش انسان رو با صرف انرژی های مصنوعی فراهم کنن. در حالی که مردمان گذشته ی ما بدون امکانات رفاهی امروز چنان بنایی می آفریدن که تو گرمای سخت کویر ، زیر باد خنک بادگیرها مینشستن، آب گوارای آب انبارها  رو مینوشیدن و تو حیاطهای همچون بهشت خونه ها از دیدن درختای سبز و حوض پر از اب لذت میبردن!

اما وای و وای .... که هر روز که میگذره تو یه گوشه از خاک کشورمون یکی از این بناها زیر بیل بولدزرها له میشه و فریادش رو هم هیچ کی نمیشنوه. غافل از اینکه اینها سرمایه های ملی و  شناسنامه ی فرهگی ما هستند و تنها منابع باقیمانده از معمار و معماری ایرانی که من و تو میتونیم بهشون رجوع کنیم...

"وضعیت ما نه به یاری طرح های عظیم، بلکه به وسیله محافظت از آنچه که در کنارمان قرار گرفته بهبود خواهد یافت"(مفهوم سکونت، شولتز، 89: ص209)

تا این بناها رو درست نشناسیم، شروع طرح های جدید فایده ای نداره!...

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۹۰ساعت 2:11  توسط دانشجوی معماری  |